Loading
Schowaj menu

Wycieczka na "Szlak Ginących Zawodów"

Wybierając się do Kudowy-Zdroju warto zaplanować wycieczkę na „Szlak Ginących Zawodów”, gdzie można poczuć się tak, jakby się przeniosło w czasie. W klimacie polskiej wsi i ludowego wystroju przedstawiono rękodzieła ludowe, tradycyjne meble, instrumenty muzyczne, skóry zwierzęce i poroża, zaś na zewnątrz budynków umieszczono dawne pojazdy i maszyny rolnicze. Na płotach zauważyć można schnące dzbany gliniane, kwietniki i dawne ubiory...

     Zwiedzanie rozpoczyna się od uczestnictwa w pokazie dawnej sztuki garncarskiej, podczas którego osoba prowadząca przedstawia tradycyjne metody wyrobu naczyń z gliny. Po pokazie można spróbować swych sił wykonując samodzielnie miseczkę na kole garncarskim pod okiem garncarza. Warto też zwrócić uwagę na znajdujący się na podwórku wzór pieca ziemnego, który dawniej używany był do wypalania naczyń.
      Kolejnym etapem jest zwiedzanie Domu Chleba, gdzie znajduje się piec opalany drewnem, w którym wypiekany jest wiejski chleb według tradycyjnych receptur. Warto wspomnieć, że chleb wypiekany przez Państwa Gorczyńskich zdobył w 2005 roku I miejsce w organizowanym w Szczytnej konkursie na „Najlepszy Chleb” podczas XI Wielkiej Fety Agroturystycznej.
      Po tej "smakowitej" części zwiedzania warto udać się do chaty Robótki Ręczne, w której obejrzeć można wiele interesujących sprzętów i drobnych przedmiotów codziennego użytku stosowanych przez mieszkańców polskich wsi w XIX i XX wieku: magiel, wagi szalkowe, dzbany na mleko, drewniane sztućce, krosna, kołowrotek, samowar, młynki do kawy, przybory do mycia, ostrzałkę do noży, walizki, skrzynie, kufry, radia, tarki, szatkownice służące do szatkowania kapusty, maszyny i inne przybory do szycia, liczydła, modlitewniki, kijankę i tarę do prania, maglownice, stępę do obłuskiwania ziarna na kaszę, maselnicę do ubijania masła, maszynę do wyciskania soków z owoców, dzieżę używaną do wyrabiania ciasta na chleb, koziołek stosowany do wyrobu sera białego, stare drewniane narty, butle na wino i beczki, czy maszyny dziewiarskie.
     Warto również wybrać się do kuźni, w której stoi monumentalny piec z ogromnymi miechami oraz obejrzeć tradycyjne przedmioty jak: imadła, młoty, ściski i kowadła.
      W kolejnej chacie obejrzeć można ekspozycję strojów ludowych, takich jak: Dolnośląski, Lubelski, Żywiecki, Łowicki, Krakowski, czy Strój Krzczonowski Pary Młodej. Uwagę przykuwa ciekawa konstrukcja chaty, która jest wykonana z gliny i ocieplona słomą.
      Niezwykłą atrakcją dla dzieci i dorosłych jest Zwierzyniec, w którym obejrzeć można wiele gatunków zwierząt, takich jak: kozy, łanie, jelenie, pawie, sowy, gęsi, kury, zaś gwiazdami zwierzyńca są m.in.: wielbłąd, alpaka, emu, kangur, bawół, żuraw indyjski i europejski oraz osioł.
       Największą atrakcją Skansenu jest stojący w centralnym miejscu XX-wieczny wiatrak koźlak, który został przywieziony ze wsi Potok koło Sandomierza. Wewnątrz wiatraka można obejrzeć ogromne drewniane koło zębate i inne elementy mechanizmu. Dla osób chcących poznać historię różnych rodzajów wiatraków przedstawiono informacje na plakatach oraz przygotowano makietę młyna wodnego, która obrazuje dokładne zasady jego działania, zaś przed wejściem na wiatrak można obejrzeć miniaturę młyna koźlaka.
     Po wcześniejszym uzgodnieniu istnieje możliwość zorganizowania dla grup biesiad przy ognisku oraz pokazów sztuki kuźniczej, pozwalających poznać tajniki tego zawodu, który tak jak wspomniane wcześniej zawody jest "Ocalony od zapomnienia".

 

M. Orlicka

Nowe zdjęcie
Nowe zdjęcie
Nowe zdjęcie
Nowe zdjęcie
Nowe zdjęcie
Nowe zdjęcie
Nowe zdjęcie