Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Uniejów

Uniejów jest miastem powiatu poddębnickiego i leży nad rzeką Wartą. Znajduje się tu wiele interesujących zabytków. Na rynku można obejrzeć wolno stojącą, wysoką na 25 metrów wieżę kościelną zbudowaną w stylu neobarokowym w 1901 roku. Na uwagę zasługują również: Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich z XIV wieku oraz park zamkowy, a także kościół kolegiacki Wniebowzięcia NMP również z XIV wieku, kaplica grobowa prawosławna „Cerkiewka” z XIX wieku oraz dworek szlachecki również z XIX wieku.
Miasto w 2012 roku uzyskało status miejscowości uzdrowiskowej termalnej ze względu na występowanie ciepłych wód leczniczych, które zawierają m.in. chlorki żelaza i miedzi, siarkę, radon, fluor, związki kwasu metakrzemowego oraz jod (tyle samo co w Bałtyku). Wodę wydobywa się z głębokości 2 kilometrów, a jej temperatura wynosi 68-70 stopni Celsjusza.
W Uniejowie wszystkie bloki mieszkalne i budynki użyteczności publicznej są ogrzewane przy wykorzystaniu wód termalnych. Wybudowano również kilka budynków, w których wszystkie mieszkania oprócz ciepłej i zimnej wody posiadają dopływ leczniczej wody termalnej.
Miasto i okolice słyną również z wielu cyklicznych imprez kulturalnych m.in. Spycimierskie Boże Ciało i dywany kwiatowe, gdzie mieszkańcy już od 200 lat układają dywan z kwiatów o długości kilku kilometrów, organizowany w lipcu Festiwal Królestwo Lilii poświęcony herbowemu kwiatowi Uniejowa oraz turniej rycerski, podczas którego oprócz obserwacji walk rycerskich można samodzielnie spróbować strzelania z łuku oraz trebusza – średniowiecznej maszyny oblężniczej. W sierpniu organizowany jest Jarmark Średniowieczny połączony z pokazami walk rycerskich, dawnych tańców oraz z koncertami zespołów muzyki dawnej. Na wiosnę odbywa się POW-WOW – Festiwal Muzyki i Tańca Indian Ameryki Północnej, podczas którego można obejrzeć broń z Dzikiego Zachodu, organizowane są pokazy indiańskich gier zręcznościowych, zaklinania i ujeżdżania koni, strzelania z łuku. Indiańskie Lato, Święto Alei im. Sat-Okha organizowane jest w Uniejowie w sierpniu i jego celem jest przybliżenie postaci pisarza, gawędziarza i artysty pochodzenia indiańskiego Stanisława Supłatowicza Sat-Okha, który rozpowszechniał kulturę indiańską w Polsce.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem