Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Chęciny

Chęciny położone są na wyżynie kieleckiej, w środkowej części województwa i są miastem powiatu kieleckiego. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od nazwiska Chęta lub od słowa Hanczyn. Najpiękniejszym obiektem zabytkowym miejscowości są ruiny średniowiecznego zamku królewskiego, który dzięki usytuowaniu na malowniczym wzgórzu i swemu wyglądowi przypomina statek zdający się płynąć na morzu malowniczych pejzaży... Zamek ten został wzniesiony w drugiej połowie XIII wieku za sprawą Władysława Łokietka. Ruiny te stanowią idealną scenerię do wszelkich sesji plenerowych dla nowożeńców pragnących choć na chwilę przenieść się w bajkowy świat... Do innych interesujących zabytków zalicza się: kościół parafialny św. Bartłomieja z początku XVII wieku, zespół klasztorny Klarysek wybudowany w XVII wieku w stylu barokowym, renesansowa kamienica „Niemczówka”, XVII-wieczna synagoga, XIX-wieczny ratusz i mykwa, średniowieczy układ ulic i zabudowa z XVI wieku oraz zespół klasztorny franciszkanów, który składa się z gotyckiego kościoła, późnorenesansowego budynku klasztornego oraz neoklasycystycznych budynków gospodarczych.

W mieście swój początek mają następujące szlaki turystyczne: żółty, który prowadzi do Wiernej Rzeki, czerwony kierujący do Kielc i prowadzący do Łagowa szlak niebieski. Z miasta można dotrzeć szlakami do jaskini Raj oraz na Górę Zamkową.
Chęciny znane są z wydobywanego w okolicy wapienia – marmuru chęcińskiego. W mieście funkcjonuje Teatr Grodzki „Pod Basztami. Istnieje tu także Drużyna Rycerska Ziemi Chęcińskiej „Ferro Aquilae”.
Jedną z ciekawostek jest to, że miasto jest uznawane przez wielu historyków za kolebkę polskiego parlamentaryzmu. W 1331 roku król Władysław Łokietek zwołał w Chęcinach „Walny zjazd wszystkich ziem Polski”, który stał się początkiem przyszłych sejmów Rzeczypospolitej.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem