Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Chęciny

Chęciny położone są na wyżynie kieleckiej, w środkowej części województwa i są miastem powiatu kieleckiego. Najważniejszymi zabytkami są: ruiny zamku królewskiego zbudowanego w drugiej połowy XIII wieku przez Władysława Łokietka, położony u podnóża zamku kościół parafialny św. Bartłomieja z początku XVII wieku, zespół klasztorny franciszkanów, który składa się z gotyckiego kościoła, późnorenesansowego budynku klasztornego oraz neoklasycystycznych budynków gospodarczych, zespół klasztorny Klarysek wybudowany w XVII wieku w stylu barokowym, renesansowa kamienica „Niemczówka” z VI wieku, XVII-wieczna synagoga, XIX-wieczny ratusz i mykwa, a także średniowieczy układ ulic i zabudowa z XVI wieku.
Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od nazwiska Chęta lub od słowa Hanczyn.
W mieście swój początek mają następujące szlaki turystyczne: żółty, który prowadzi do Wiernej Rzeki, czerwony do Kielc i prowadzący do Łagowa szlak niebieski. Z miasta można dotrzeć szlakami do jaskini Raj oraz na Górę Zamkową.
Chęciny znane są z wydobywanego w okolicy wapienia – marmuru chęcińskiego. W mieście swoją działalność artystyczną prowadzi Teatr Grodzki „Pod Basztami. Istnieje tu także Drużyna Rycerska Ziemi Chęcińskiej „Ferro Aquilae”.
Jedną z ciekawostek jest to, że miasto jest uznawane przez wielu historyków za kolebkę polskiego parlamentaryzmu. W 1331 roku król Władysław Łokietek zwołał w Chęcinach „walny zjazd wszystkich ziem Polski”, który stał się początkiem przyszłych sejmów Rzeczypospolitej.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem