Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Janowice Wielkie

Janowice Wielkie to wieś leżąca w powiecie jeleniogórskim. Przez miejscowość przepływa rzeka Bóbr, na której są organizowane spływy kajakowe. Wieś leży na terenie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich.
Aby aktywnie spędzić czas warto wybrać się do Rudawskiego Parku Krajobrazowego oraz zorganizować wycieczkę w Góry Sokole. Z Krzyżnej Góry rozpościera się przepiękny widok na Karkonosze. Ciekawostką jest, że Sokolik i Krzyżna Góra ze względu na swój wygląd nazywane są potocznie „Cyckami Bardotki”. Można też wybrać się na Skopiec, Góry Ołowiane, których najwyższym szczytem jest Turzec.
Polecamy również zorganizować wyprawę dawną ścieżką górniczą prowadzącą z Janowickiego Przełomu do skalnego miasta w Starościńskich Skałach i zwiedzić 36-metrową jaskinię w głaziskach Fajki. Polecamy udać się na Skalny Most, Skałę Piec i obejrzeć Janowicki Przełom.
Dobrym pomysłem jest także wybranie się na spacer żółtym, niebieskim, zielonym, czerwonym lub czarnym szlakiem turystycznym lub zorganizowanie wycieczki rowerowej takimi trasami, jak: Międzynarodowa Trasa Rowerowa EuroRoute R-6[7], Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy "Dolina Bobru" oraz Rowerowa Obwodnica Jeleniej Góry.
W miejscowości cyklicznie odbywają się m.in.: Wiosenne Spotkanie z Poezją, „Wolna Scena czyli Przegląd Twórczości Różnej", "Janowianki", Festyn Rodzinny - "Janowickie Pożegnanie Lata", czy "Narodził się w stajence" – Jasełka.
Najcenniejszymi obiektami zabytkowymi wsi są: Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Zamek Bolczów, Kamienny most nad Bobrem oraz Pałac Schaffgotschów.