Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Słodków

Słodków jest wsią leżącą w powiecie tureckim. Dawniej była to XIV-wieczna osada należąca do arcybiskupów gnieźnieńskich. Zwiedzając miejscowość polecamy obejrzeć następujące XIX-wieczne zabytki: dwór z przynależnym do niego folwarkiem i parkiem ze starodrzewiem, drewniany wiatrak koźlak oraz budynek szkoły podstawowej. Nieopodal wsi przepływa rzeka o zabawnej nazwie – Kiełbaska. Tuż obok miasta Turek znajdują się dwa sztuczne zbiorniki – Zbiornik Przykona oraz Osadnik Gajówka, którego talfa wody ma turkusowe zabarwienie dzięki zawartości węglanu wapnia. Jest to składowisko odpadów (głównie żużli i popiołów) pochodzących z Elektrowni Adamów. Niestety ze względu na wysokie pH wody oraz grząskie tereny spacer brzegiem akwenu i kąpiele są zabronione, jednakże można wejść na punkt widokowy, by móc obejrzeć ten nietypowy zbiornik wodny.

Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą wybrać się także na wycieczkę niebieskim rowerowym szlakiem dydaktycznym powiatu tureckiego „Panorama”, który składa się z sześciu etapów i przebiega przez gminy powiatu, przechodząc również przez Słodków:

1. „Przez uroczysko Grzymiszew"
2. „Dworski – rezydencje istniejące i utracone"
3. „U podnóża Wzgórz Malanowskich"
4. „Doliną rzeki Kiełbaski"
5. „Doliną rzeki Teleszyny"
6. „Szlak jezior powiatu tureckiego"

Po drodze można zatrzymać się przy punktach widokowych: Niemiecka Górka, Grabieniec, Żdżenice, Turkowice, Stefanów oraz Osadnik Gajówka. Szlak przecina się również z innymi ścieżkami dydaktycznymi – „Bogdałów” i „Zrojki” oraz szlakami pieszo-rowerowymi gminy Malanów i gminy Kawęczyn.

 

wiatrak koźlak i punkt widokowy (fot. J.Łuczak), Osadnik Gajówka (fot.MOs810)