Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Olkusz

Olkusz jest miastem leżącym w powiecie olkuskim. Przez miejscowość przepływa rzeka Baba. Olkusz położony jest na Wyżynie Olkuskiej. Nazwa miejscowości wywodzi się prawdopodobnie od imienia Hilcus. Dawniej był to gród. Dzięki odkryciu dużych pokładów srebra i zyskaniu funduszy z jego sprzedaży, Olkusz szybko się rozwinął. W XIV wieku wzniesiono mury obronne, kościół św. Andrzeja Apostoła oraz rozbudowano szlak łączący Kraków z Wrocławiem. W XVI wieku powstały sztolnie umożliwiające w szerszym zakresie wydobywać kruszec, gdyż poprzednie złoża z czasem się wyczerpały. Dobre czasy Olkusza niestety trwały tylko do końca XVI wieku, gdyż i te złoża miały ograniczone pokłady srebra. Liczne podkopy obiektów w celu odkrycia kolejnych złóż oraz czasy potopu szwedzkiego w ogromnym stopniu wpłynęły na dalsze losy miejscowości.
Kiedy nadszedł III rozbiór Polski, Olkusz zajęli Austriacy. Szansą odbudowy miasta był pokój w Schönbrunn i przyłączenie Olkusza do Księstwa Warszawskiego, a później do Królestwa Polskiego. Powstały wtedy nowe kopalnie, m.in. kopalnia rudy cynku. Zaczęto też odbudowywać miejscowość. Po powstaniu styczniowym wybudowano linię Dąbrowsko-Iwangrodzką, dzięki której Olkusz znów mógł się zacząć rozwijać gospodarczo. W 1939 r. do miejscowości wkroczyły wojska niemieckie. Miejscowość otrzymała nową nazwę – Ilkenau. Powstało rówież getto żydowskie, które zlikwidowano w 1942 r. W 1945 r. Olkusz zajęły wojska sowieckie. Lepsze czasy nastały dopiero po wojnie. Olkusz powoli odradzał się. Zaczęto znów odbudowywać zniszczenia i powstanowiono prężnie rozwinąć przemysł w celu szybkiego zasiedlenia miasta przez nowych mieszkańców. Wybudowano kopalnię „Olkusz” i niezbędną infrastukturę.
Choć miasto kojarzone jest głównie z przemysłem, zachowały się jednak zabytki, które przypominają o dawnych czasach. Polecamy obejrzeć m.in.: pochodzącą z przełomu XIII i XIV wieku bazylikę pw. św. Andrzeja, XIV-wieczną Basztę oraz pozostałości po murach obronnych.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem