Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka (dawniej Sucha) - miasto w południowo-zachodniej części województwa małopolskiego, siedziba władz powiatu suskiego. Miasto położone jest w niewielkiej kotlinie na skraju Beskidu Makowskiego i Beskidu Żywieckiego, u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy.

Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z 1405 roku. Wtedy to książę Wacław Zatorski założył (lokalizacja na prawie niemieckim) na 13 łanach frankońskich osadę, której nadano nazwę Sucha. Nazwa ta pochodzi od przepływającej przez miasto rzeki zwanej Sucha, obecnie Stryszawka.

Neprzeciętne walory krajobrazowe, wynikające z położenia miasta w centrum Beskidów oraz jeden z większych kompleksów zabytkowych w województwie małopolskim z renesansowym zamkiem zwanym "Małym Wawelem", to niewątpliwe atuty miasta. Dogodne położenie przy skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych Sucha- Kraków - Żywiec -Zakopane oraz możliwość wypadu w okoliczne pasma Beskidów i dalej na Słowację to czynniki, które sprzyjają rozwojowi różnych form turystyki.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem