Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Nowy Targ

Nowy Targ - leży na wysokości 600 m n.p., miasto w województwie małopolskim, w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, u zbiegu Białego i Czarnego Dunajca, u podnóża Gorców.
Jest to najstarsze miasto Podhala ,a zarazem stolicą tego rejonu Polski.

Osada założona przez cystersów z Ludźmierza. Prawa miejskie ok. 1327. W Nowym Targu znajdowała się mennica, w której podrabiano monety węgierskie i czeskie. W XVI w. otrzymał prawo składu na towary w handlu z Węgrami. W XVI i XVIII w. wystąpienia górali przeciwko wyzyskowi starostów. W XVIII w. duży ośrodek handlu winem. Zajęty przez Austriaków w I rozbiorze Polski (1772). Od początków XX w. rozwijał się jako ośrodek turystyczny.

Nowy Targ to ważny węzeł komunikacyjny usytuowany na skrzyżowaniu dróg biegnących w kierunku Tatr, Pienin, Gorców, Babiej Góry przy prastarym szlaku handlowym, który prowadził z Krakowa przez Spisz i Orawę na Węgry. W mieście ma siedzibę wiele urzędów i instytucji o zasięgu regionalnym: starostwo powiatowe, Podhalański Związek Gmin, Euroregion Tatry, Rejonowe Biuro Pracy, Urząd Celny.

Miasto posiada wspaniale warunki do uprawiania sportów lotniczych, narciarstwa biegowego i łyżwiarstwa szybkiego.
Nowy Targ jest tez doskonałym punktem wypadowym do wycieczek pieszych i rowerowych w bogate krajobrazowo i etnograficznie regionów Gorców, Spisza czy Pienin, zaś krystaliczne wody Dunajca i jego dopływów są prawdziwym rajem dla wędkarzy.

 

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem