Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Lipnica Murowana

Lipnica Murowana jest to wieś leżąca w powiecie bocheńskim. Choć nazwa miejscowości sugerować może raczej mały związek z drewnem, to ze względu na obecność interesujących zabytków, takich jak m.in.: pochodzący z przełomu XV i XVI wieku drewniany kościół p.w. św. Leonarda oraz drewniane założenie miejskie, miejscowość znalazła się na liście małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Do pozostałych zabytków godnych uwagi zalicza się: XIV-wieczny kościół parafialny p.w. św. Andrzeja Apostoła, XVII-wieczny kościół pw. św. Szymona oraz budynek XIX-wiecznej szkoły trywialnej (podstawowej), gdzie obecnie mieści się Izba Regionalna.  
Wybierając się do Lipnicy Murowanej polecamy pójść na spacer do Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego lub zorganizować sobie wycieczkę po Pogórzu Wiśnickim. Znajduje się tam niebieski szlak turystyczny oraz ścieżka przyrodnicza „Kamienie Brodzińskiego”, gdzie znajdują się przepiękne formy skalne przypominające Błędne Skały w Górach Stołowych. Kamienie Brodzińskiego swą nazwę zawdzięczają nazwisku profesora Uniwersytetu Warszawskiego – Kazimierza Brodzińskiego.
Poza przepięknymi zabytkami i krajobrazami, miejscowość słynie ponadto z organizowanego od lat konkursu na największą i najładniejszą palmę wielkanocną - Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego. Tego dnia, wszyscy mieszkańcy mogą podziwiać prawdziwe arcydzieła, które niekiedy osiągają nawet ponad 30 metrów wysokości!

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem