Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Sulejów

Sulejów jest miastem leżącym w powiecie piotrkowskim. Przez miejscowość płyną dwie rzeki - Pilica oraz Radomka. W okolicach Sulejowa znajduje się również ogromny Zalew Sulejowski, zwany potocznie Jeziorem Sulejowskim.
Polecamy udać się na wycieczkę do tego miasta i obejrzeć wiele zabytkowych obiektów, pochodzących jeszcze z czasów XII i XIII wieku, kiedy Sulejów był miastem królewskim. Miało w tej miejscowości swoją siedzibę opactwo cysterskie, które było wspierane przez władców Polski – Kazimierza II Sprawiedliwego oraz Władysława I Łokietka. Do dziś podziwiać można zachowany w doskonałym stanie Zespół klasztorny opactwa cysterskiego, w skład którego wchodzą: kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego, ruiny młyna, Brama Krakowska, Baszta Rycerska, Baszta Attykowa, Baszta Mauretańska, mury obronne, ogród klasztorny, zabudowania gospodarcze, arsenał z Basztą Opacką, Baszta Muzyczna i skrzydło wschodnie klasztoru z bogato zdobionymi krużgankami, sklepieniami i kapitularzem.
Innymi zabytkami wartymi uwagi są: XII-wieczny kościół p.w. św. Floriana, XVII-wieczna kaplica p.w. NMP oraz XIX-wieczna kaplica cmentarna Wackowskich.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem