Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka jest miastem leżącym w powiecie kłodzkim. Przez miejscowość przepływa rzeka Bystrzyca.  Geneza nazwy miasta i rzeki wywodzi się od słowa „bystry”, oznaczającego górski potok. Bogata roślinność Bystrzycy Kłodzkiej należy do Działu Sudeckiej Krainy Podgórza Okręgu Środkowosudeckiego. Liczne szlaki turystyczne – żółty, zielony lub czarny, zachęcają do częstych wędrówek po okolicy.
Warto odwiedzić tę miejscowość, aby wybrać się na romantyczny spacer po starych kamiennych uliczkach i obejrzeć przepięknie zachowaną panoramę średniowiecznego tarasowego układu urbanistycznego miasta, splatającego ze sobą budowle takie, jak: XIII-wieczny kościół pw. św. Michała Archanioła, pozostałości po XIV-wiecznych murach obronnych z monumentalną Bramą Wodną, Wieżą Kłodzką i Rycerską oraz XVI i XVII-wieczne kamieniczki. Godnymi uwagi zabytkami są również: XVI-wieczny pręgierz, XVIII-wieczna Kolumna Trójcy Świętej i kaplica św. Floriana.
Polecamy wybrać się do jedynego w kraju Muzeum Filumenistycznego, gdzie znajdują się bogate zbiory przyrządów do wytwarzania ognia, takich jak: zapalniczki czy zapałki.
Zabytkowa sceneria miasta zainspirowała niejednego twórcę do nakręcenia filmu. Stworzono tam wiele produkcji filmowych, takich jak: „Nikt nie woła”, „Czterej pancerni i pies”, „Sezon na leszcza”, „Boża podszewka”, czy „Stacja”.
W maju w Bystrzycy Kłodzkiej odbywają się cyklicznie Dni Miasta, zwane potocznie jarmarkiem floriańskim.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem