Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Niepołomice

Niepołomice to miasto leżące w powiecie wielickim. Miejscowość usytuowana jest częściowo na Nizinie Nadwiślańskiej, Podgórzu Bocheńskim oraz Pogórzu Wielickim. Atrakcją miasta jest Kopiec Grunwaldzki na Wężowej Górze, który usypano w 1910 roku, aby uczcić 500-lecie bitwy pod Grunwaldem. Początkowo kopiec nie przekraczał kilku metrów, lecz z czasem postanowiono go powiększyć i dziś sięga on 14 metrów. Na szczycie kopca stoi pamiątkowy krzyż. W miejscowości znajduje się także Puszcza Niepołomicka z przepięknymi Kozimi Górkami.
Zabytkami wartymi obejrzenia są: XIV-wieczny kościół p.w. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, XIV-wieczny Zamek Królewski, wzniesiony za sprawą króla Kazimierza III Wielkiego (w kilku salach mieści się obecnie Muzeum Niepołomickie), Ogrody Królowej Bony.
Polecamy wybrać się również do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kortylewskiego oraz Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa, w którym mieści się Muzeum Fonografii. Warto też udać się do Izby Regionalnej, gdzie obejrzeć można mnóstwo eksponatów prezentujących sztukę ludową i stare przedmioty codziennego użytku.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem