Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Warka

Warka jest miastem leżącym w powiecie grójeckim. Przez miejscowość płynie rzeka Pilica. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od słowa „warzyć”, bowiem już od czasów średniowiecza miejscowość słynęła z produkcji piwa.
Zwiedzając Warkę warto obejrzeć takie zabytki, jak: XVII-wieczny kościół p.w. św. Mikołaja, XVII-wieczny Pałac Pułaskich (obecnie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego), pochodzący z przełomu XVII/XVIII wieku zespół klasztorny franciszkanów, w skład którego wchodzą: klasztor, kościół p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej oraz dzwonnica. Polecamy obejrzeć także: XIX-wieczny ratusz, XX-wieczny Pomnik Lotników w Warce, czy XX-wieczną armatę.
Aby aktywnie spędzić czas można zorganizować wycieczkę po Puszczy Stromeckiej.
Warto wspomnieć o dwóch legendach związanych z Warką, bowiem według jednej z nich w mieście tym stał niegdyś kościół. Pewnego dnia zapadł się on pod ziemię i zniknął w wodach Jeziora Dominikańskiego, jednak do dziś dochodzą stamtąd odgłosy dzwonów. Druga legenda mówi o pewnej sytuacji, która wydarzyła się w czasie odwiedzin Hipolita Aldobrandiniego, nuncjusza papieskiego, który później został papieżem Klemensem VIII. Zasmakował on w wybornym piwie, warzonym w Warce według tradycyjnych receptur. Niestety po powrocie do Watykanu nagle wyrósł mu wrzód i źle się poczuł. Kiedy zaczął wymawiać nieznane duchownym słowa - "sancta piva di Polonia, sancta biera di Warka", ci sądząc, iż nuncjusz papieski modli się do świętej, zaczęli prosić ją o wyzdrowienie. Gdy Aldobrandini usłyszał, że z ich ust padają słowa „Święta Pivo, módl się za nami” nagle zaczął się śmiać. Śmiał się tak mocno, że wrzód pękł i dolegliwość ustała.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem