Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Świnoujście

Miasto znajduje się na północno-zachodnim krańcu Polski, w województwie zachodniopomorskim. Miejscowość położona jest nad cieśniną Świna.
Jest to jedyne miasto w Polsce, które położone jest na 44 wyspach, z których najbardziej znanymi i zamieszkałymi są: Uznam, Wolin, Karsibór oraz inne, niezamieszkałe, do których należą m.in.: Chełmianka, Świńskie Kępy, Koński Smug, czy Wydrza Kępa. Wyspy te stanowią część Wolińskiego Parku Narodowego, zaś cały rejon obfituje w bogatą roślinność. W okolicznych wodach żyje także wiele różnych zwierząt m.in.: ryby, skorupiaki oraz meduzy.
Do pomników przyrody zalicza się takie drzewa, jak: dęby "Dwaj Kapitanowie", wiązy "Przemytnicy", czy lipy "Żony marynarzy". Świnoujście posiada port oraz kąpielisko morskie. Zwiedzając miasto warto zwiedzić takie obiekty zabytkowe, jak: fort III – Fort Anioła, XIX-wieczny Ratusz, stanowiący obecnie Muzeum Rybołówstwa Morskiego, dawna stocznia na Wybrzeżu Władysława IV oraz Latarnia Morska Świnoujście.
Najpiękniejszymi obiektami sakralnymi są: XV-wieczny kościół filialny Niepokalanego Poczęcia NMP oraz XIX-wieczny kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa. Miłośnicy stylu marynistycznego z pewnością zainteresują się wycieczką do starych U-Bootów, które czekają na turystów w bazie promów wojskowych na wyspie Karsibór.
Świnoujście jest również miastem uzdrowiskowym, bowiem znajduje się tam wiele zakładów leczniczych, złoża borowinowe, złoża leczniczych wód o bardzo dobrych właściwościach odżywczych, do których zalicza się m.in.: „Jantar” i „Teresa”.
Zainteresowani historią powinni zwiedzić Muzeum Obrony Wybrzeża znajdujące się w dawnym forcie Gerharda, zaś melomanów z pewnością zainteresuje wycieczka „muzycznym” szlakiem do amfiteatru i muszli koncertowej, gdzie odbywa się wiele występów artystycznych.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem