Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Puławy

Puławy to miasto należące do powiatu puławskiego. Przez miasto przepływa rzeka Wisła. W rejonie Puław leży Kazimierski Park Krajobrazowy. Jest to miasto zarówno przemysłowe, naukowe, jak i turystyczno-wypoczynkowe, które jest ściśle powiązane z dwoma innymi miastami – Kazimierzem Dolnym i Nałęczowem, tworząc tzw. trójkąt turystyczny. Ciekawostką jest geneza powstania nazwy miejscowości, bowiem według miejscowych legend, dawno dawno temu, przyjechał do miasta słynny polski rycerz Zawisza Czarny. Zmęczony podróżą postanowił przez chwilę odpocząć i kiedy usiadł na pobliskiej ławie, ta znienacka złamała się na pół, ponieważ nie wytrzymała jego ciężaru. Zaskoczony tą sytuacją rycerz powiedział –  „Niech sobie będzie pół ławy…”
Zwiedzając miejscowość polecamy obejrzeć monumentalny, zabytkowy i dobrze zachowany XVII-wieczny zespół pałacowo-parkowy, do którego należą: pałac Czartoryskich, park wraz ze znajdującymi się w nim obiektami, takimi, jak: Świątynia Sybilli (wybudowana na wzór włoskiej świątyni Westy w Tivoli), czy marmurowa rzeźba Tankred i Klorynda. Pałacowy park, utrzymany w stylu angielskim, do dziś zachwyca swoją formą i zachęca do licznych spacerów po jego romantycznych zakątkach. Kolejnymi zabytkowymi obiektami, które znajdują się w parku są: wzorowany na włoskim Panteonie kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Domek Gotycki, Domek Grecki, Domek Żółty, Altana Chińska, Pałac Marynki, Brama Rzymska wzniesiona na wzór rzymskiego Łuku Tytusa i marmurowy sarkofag.
W Puławach funkcjonuje Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika". Ponadto, warto wybrać się do takich obiektów muzealnych, jak: Muzeum Regionalne PTTK im. Izabeli ks. Czartoryskiej, czy Muzeum Oświatowego.
Innymi interesującymi miejskimi zabytkami są: XV-wieczny Kościół katolicki pw. św. Józefa oraz XIX-wieczny kościół pw. Matki Bożej Różańcowej.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem