Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Wieliczka

Wieliczka jest miastem powiatowym. Miejscowość leży u stóp Pogórza Wielickiego i Piasków Bogucickich. W Wieliczce znajdują się ogromne pokłady soli kamiennej i źródła solankowe. Warto wybrać się do słynnej, założonej już w czasach średniowiecza kopalni soli „Wieliczka”, którą wpisano na pierwszą Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO i jest to także pomnik historii Polski. Polecamy również obejrzeć XII-wieczny kościół św. Krzyża, XIII-wieczny zamek, zwany Zamkiem Żupnym, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, w którym obejrzeć można m.in. unikatowe na skalę światową zbiory machin wyciągowych wykonanych z drewna.
Polecamy również obejrzeć XVI-wieczny Kościół św. Sebastiana, XVII-wieczny Zespół Kościelno-Klasztorny oo. Franciszkanów-Reformatów, XVIII-wieczny Kościół św. Klemensa, XVIII-wieczny Pałac Przychockich, pochodzący z końca XVIII wieku Pałac Konopków oraz XIX-wieczną Siedzibę starostwa wielickiego.
Osoby lubiące aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu powinny wybrać się na spacer po zabytkowych XVIII-wiecznych parkach: Parku św. Kingi, gdzie znajduje się Szyb Daniłowicza i po Parku Adama Mickiewicza, w którym stoi pomnik wieszcza, pochodzący z I połowy XX wieku. Można też pospacerować Aleją Jana Pawła II lub wybrać się do Ogrodu Żupnego.
W Wieliczce funkcjonują następujące ośrodki kultury: Centrum Kultury i Turystyki, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.
Cyklicznymi wydarzeniami organizowanymi w miejscowości są: Dni Świętej Kingi, Popołudnia ze Straussem, spotkania „Wieliczka – wieliczanie”.
W Wieliczce i okolicznych miejscowościach do dziś panuje zwyczaj ludowy, który jest obchodzony w Poniedziałek wielkanocny. Tego dnia spotkać tam można Siudą Babę. Obrzęd ten związany jest z wypędzaniem zimy i nawiązuje do starej legendy, bowiem dawno, dawno temu w Lednicy Górnej, miejscowości leżącej nieopodal Wieliczki, znajdowała się świątynia pogańska, w której paliło się ognisko pilnie strzeżone przez Kapłankę. Kapłanka mogła wyjść ze świątyni tylko raz w roku na wiosnę w celu odszukania swej zastępczyni. Miała całą czarną od sadzy twarz, gdyż nie mogła się myć. Była odziana w łachmany, trzymała w jednej ręce krzyż, a w drugiej bat. Na szyi nosiła korale z kasztanów. Za Siudą Babę przebiera się zwykle mężczyzna. Według zwyczaju, Siuda Baba musi wybierać się wraz w dziadem, drugim przebranym mężczyzną na spacer po mieście i zaczepiać przechodniów, aby dostać datki.
Polecamy wybrać się także na wycieczkę którymś ze szlaków turystycznych: Zielonym szlakiem rowerowym w gminie Wieliczka, żółtym - Szlakiem Pogórskim Turystyki Pieszej i Rowerowej, Wieliczka-Dobczyce, Szlakiem Kopalniano-Przemysłowym, Szlakiem architektury drewnianej, czy czerwonym szlakiem rowerowym okrężnym po Pogórzu Wielickim.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem