Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Nałęczów

Nałęczów jest miastem należącym do powiatu puławskiego. Przez miasto przepływają dwie rzeki - Bystra i Bochotniczanka. W rejonie Nałęczowa znajduje się Kazimierski Park Krajobrazowy. Jest to miejscowość uzdrowiskowo-wypoczynkowa. Leczy się tam wiele schorzeń układu krążenia i wyczerpania psychicznego. Specyficzny mikroklimat sprzyja stabilizowaniu się ciśnienia krwi, co korzystnie wpływa na zdrowie. Ponadto, bogate zasoby wód mineralnych, czynią Nałęczów idealnym miejscem dla osób pragnących szybko zregenerować siły. W miejscowości funkcjonują dwie rozlewnie wód mineralnych – Nałęczowianka i Cisowianka. Warto wspomnieć, że w miejscowości kurowali się słynni polscy pisarze, tacy jak: Bolesław Prus, Stefan Żeromski oraz Henryk Sienkiewicz.
Zwiedzając Nałęczów warto wybrać się na spacer po zabytkowym XVIII-wiecznym Parku Zdrojowym, obejrzeć Stare Łazienki, usiąść na Ławeczce Bolesława Prusa, wybrać się nad staw lub udać się do Palmiarni. Dodatkową atrakcją Parku Zdrojowego jest Aleja Artystów, utworzona na jednej z alejek parkowych. Na glinianych tablicach znajdują się odciski dłoni takich osobistości, jak: Tomasz Bachanek, Mieczysław Olszewski, czy Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Polecamy także odwiedzić Muzeum Stefana Żeromskiego mieszczące się w Chacie Stefana Żeromskiego, Muzeum Bolesawa Prusa lub wybrać się do Pałacu Małachowskich.
W Nałęczowie znajduje się wiele szlaków spacerowych, rowerowych i samochodowych, do których należą m.in.: czerwony - "Szlak Wyżynny zachodni", Szlak Zespołów Pałacowo-Parkowych, Szlak Muzeów Biograficznych Znanych Pisarzy, Szlak przez Płaskowyż Nałęczowski. Można też wybrać się na przejażdżkę zabytkową, wąskotorową Nałęczowską Koleją Dojazdową, której trasa wyznaczona jest po takich rejonach, jak: Karczmiska Pierwsze, czy Polanówka.
Wydarzeniami kulturalnymi, organizowanymi w miejscowości są m.in.: "Nałęczowskie Divertimento", Wigilia Nałęczowska. Odbywają się tam także liczne imprezy sportowe, takie jak: Międzynarodowe Zawody Balonowe o puchar SPA Nałęczów, coroczne edycje wyścigu kolarskiego Tour de Pologne oraz Balonowe Mistrzostwa Polski.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem