Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Biłgoraj

Biłgoraj jest miastem powiatowym. Przepływają przez nie cztery rzeki – Biała Łada, Czarna Łada, Próchnica, Osa. Jak głoszą legendy, nazwa tej miejscowości związana jest z napisem: „Tu bił się Goraj”, widniejącym na pamiątkowym kamieniu ustawionym w miejscu stoczenia wygranej bitwy z Tatarami. Niestety słowa te z czasem zaczęły zanikać i z pozostałych liter utworzył się wyraz stanowiący obecną nazwę miasta.
W Biłgoraju do dziś pielęgnuje się sztukę ludową. Można tam jeszcze spotkać mieszkańców noszących tradycyjne biłgorajskie stroje, posłuchać starych pieśni wygrywanych na dawnych instrumentach, do których należy m.in. suka biłgorajska, której wygląd przypomina skrzypce. Aby poznać zwyczaje ludowe i dawne przedmioty warto wybrać się do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i skansenu „Zagroda Sitarska”.
Polecamy również pospacerować po takich terenach zielonych, jak: Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Rezerwat torfowiskowy "Obary", Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Lasy Janowskie. W mieście przecina się wiele szlaków turystycznych, do których należą: Szlak Roztoczański (żółty), Szlak Puszczański (niebieski), szlak rowerowy – Szlak Białej Łady (czerwony) oraz Szlak dawnych rzemiosł ludowych (zielony). Warto także wybrać się nad Zalew Bojary, na którym znajduje się maleńka wysepka.
Do najważniejszych zabytków należą: XVII-wieczny kościół pw. św. Jerzego oraz kaplica należąca do pochodzącego z XX wieku Franciszkańskiego zespół poklasztornego, w którym objawiła się święta Maria Magdalena.
Cyklicznymi imprezami organizowanymi w miejscowości są m.in.: Dni Biłgoraja, Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską,  Dzień Edukacji Narodowej w Biłgoraju, Jesień z muzyką i teatrem na Kresach, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej „Soli Deo”, „Dni Singera”, Biegi uliczne, Inscenizacje „Żałosne” i „Radosne”, czy zawody o wdzięcznej nazwie - Mistrzostwa Polski Młodziczek i Młodzików do 15 lat.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem