Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Zielona Góra

Zielona Góra jest miastem na prawach powiatu. Miejscowość otaczają malownicze tereny z licznymi zielonymi zakątkami.
Na Wale Zielonogórskim znajdują się Wzgórza Piastowskie, do których należy Góra Braniborska z wieżą widokową, stanowiącą obecnie Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego. Inną wyżyną jest Wzgórze Schillera i Winne Wzgórze. Ukształtowanie terenu miasta pozwala mieszkańcom zakładać winnice.
Warto wybrać się również do Ogrodu Botanicznego, Palmiarni, Lasu Nadodrzańskiego, Parku Piastowskiego, Parku Winnego, Parku Sowińskiego lub Parku Dunikowskiego. Szukającym natchnienia polecamy wybrać się zaś do Parku Poetów, gdzie wśród ciszy i urokliwego klimatu z pewnością wena natchnie niejednego artystę…
W mieście znajduje się wiele pieszych i rowerowych szlaków turystycznych, do których należą m.in.: Mała Pętla Zielonogórska, Duża Pętla Zielonogórska, Od Bobru do Odry, Szlak wojewódzki, Szlak Spacerowy, Szlak starej kolejki do Szprotawy, Szlak Południowy oraz Szlak Wału Zielonogórskiego.
Podobnie jak znany z krasnali Wrocław, Zielona Góra może pochwalić się swoimi nawiązującymi do mitologicznego boga wina Bachusa „mieszkańcami” – bachusikami, które „ukrywają się” w licznych zakamarkach miasta, zachęcając zarówno mieszkańców, jak i turystów do ich odnajdywania, a tym samym do aktywnego zwiedzania miejscowości. Przy okazji szukania tychże figurek, warto obejrzeć następujące obiekty zabytkowe: XIII-wieczną konkatedrę św. Jadwigi, XIV-wieczny kościół pw. Najświętszej Marii Panny zwany potocznie „Kaplicą na Winnicy”, XIX-wieczną piwnicę winiarską mieszczącą się przy ulicy Wodnej oraz pozostałości po pochodzących z XIV wieku murach obronnych.
Tradycyjną i cykliczną imprezą miasta jest Winobranie. Do pozostałych wydarzeń należą: Festiwal Folkloru, Festiwal im. Anny German „Tańczące Eurydyki”, Festiwal Rock Nocą, Róże Jazz Festiwal i Quest Europe, Festiwal Kabaretu oraz Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA.
W mieście działają również placówki kultury, takie jak: Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego, Filharmonia Zielonogórska, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Muzeum Lalek w Zielonej Górze.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem