Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Kraków

Kraków jest stolicą województwa małopolskiego. Przez miejscowość przepływa rzeka Wisła. Miasto położone jest w rejonie Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Niecki Nidziańskiej oraz makroregionu Bramy Krakowskiej. W Krakowie znajduje się wiele terenów zielonych, takich jak: Las Wolski, Łąki Nowohuckie, rezerwaty przyrody - Bonarka, Bielańskie Skałki, Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, Panieńskie Skały, Skołczanka, Skałki Przegorzalskie, co sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu wśród przepięknych widoków. W Krakowie znajdują się również dwa źródła wód leczniczych –  Napoleon oraz Zdrój Główny. Funkcjonują tam także uzdrowiska – Uzdrowisko Kraków Swoszowice i Uzdrowisko Mateczny.
Zwiedzając miasto polecamy ponadto wybrać się na wycieczkę szlakami turystycznymi, takimi jak: Droga Królewska zwana potocznie Via Regia, Droga Skazańców, inaczej Via Dolorosa, Trasa Zabytków Podgórza, Trasa „Ścieżkami Jana Pawła II”, Szlak „Kopce Krakowa”, Krakowski Szlak Techniki, Trasa Zabytków Zwierzyńca, czy Krakowski Szlak Świętych.
Z racji, iż dawniej było to miasto królewskie i stanowiło stolicę Polski, do dziś podziwiać można mnóstwo zabytków architektury świeckiej i sakralnej: Katedrę Wawelską budowaną od X do XVIII wieku, Zamek Królewski na Wawelu budowany od XIII do XVII wieku, Sukiennice budowane od XIII do XVIII wieku, XIV-wieczną Kolegiatę św. Anny oraz pochodzące z przełomu XIV i XV wieku: Kościół archiprezbiterialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany potocznie Kościołem Mariackim i Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warto też wybrać się na Rynek Miejski i odwiedzić dzielnicę Kazimierz, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Inną atrakcją Krakowa jest słynny XIX-wieczny Kopiec Kościuszki na Wzgórzu Św. Bronisławy. Kopiec ten został usypany na cześć Tadeusza Kościuszki. Polacemy odwiedzić również Ogród Zoologiczny.
W mieście toczy się bogate życie kulturalne. Należy również zaznaczyć, iż w 2016 roku Kraków stał się również gospodarzem Światowych Dni Młodzieży i Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn, co świadczy o silnym promowaniu katolicyzmu, kultury i sportu w tym mieście. 
Instytucjami kultury funkcjonującymi w Krakowie są: Opera Krakowska, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, Muzeum Narodowe, Muzeum Czartoryskich, Archiwum Narodowe, Biblioteka Jagiellońska, Biblioteka Naukowa Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk, Instytut Książki, Narodowe Centrum Rugby, Kraków Arena. Warto jeszcze wspomnieć, iż w Muzeum Książąt Czartoryskich obejrzeć można sławny „Portret damy z gronostajem”, który został namalowany przez Leonarda da Vinci. Innym wielkim dziełem, które można oglądać w Krakowskim Muzeum Narodowym jest „Hołd pruski” Jana Matejki oraz pieśń religijna „Bogurodzica”, która jest przechowywana w Bibliotece Jagiellońskiej.
Z Krakowem nierozerwalnie kojarzy się symbol lajkonika. Do dziś można podziwiać występy artystyczne z jego udziałem, wybierając się na Pochód Lajkonika, który jest corocznie organizowany w pierwszy czwartek po Bożym Ciele.
Do pozostałych cyklicznych imprez organizowanych w tym mieście zaliczyć można: Festiwal nauki w Krakowie, Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, Selector Festival, Coke Live Music Festival, Festiwal Literacki Czesława Miłosza, Festiwal Kultury Żydowskiej, Opera Rara, Festiwal Pierogów, Święto Chleba, Wianki, Misteria Paschalia, Wielka Parada Smoków, Juwenalia, MediaTory, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Krakowska Wiosna Muzyki, Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties", Jazz Juniors, Dni Muzyki Organowej, Krakowski Piknik Archeologiczny, czy Parada Jamników.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem