Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową należącą do województwa dolnośląskiego. Położona jest u podnóża Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego. Zwiedzając to malownicze miasto warto obejrzeć zabytki wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa, do których należą m.im.: pochodzący z przełomu XV i XVI wieku historyczny miejski układ urbanistyczny, XIX-wieczna hala spacerowa, znajdująca się w Parku Zdrojowym, XIX-wieczna drewniana szachulcowa dzwonnica wiejska mieszcząca się przy ulicy 1 Maja 61. Romantycznym zakątkiem jest Altana Miłości, zaś muzycznym akcentem jest Ogród Muzyczny im. druha harcmistrza Władysława Skoraczewskiego w Parku Zdrojowym. Ciekawostką jest, że na płotkach wokół skrzyżowania obok Ogrodu Muzycznego umieszczono ozdobne nutki... Spostrzegawczy turyści mogą zauważyć, że jest to zapis nutowy pieśni "Prząśniczka" Stanisława Moniuszki. Muzyczny spacer po mieście z pewnością ucieszy niejednego melomana!
Osobom o silnych nerwach proponujemy wybrać się do Kaplicy Czaszek znajdującej się w Czermnej stanowiącej dzielnicę miasta, zaś osoby pragnące ugasić pragnienie powinny skosztować wartościowej wody mineralnej w Pijalni Wód Mineralnych. W Kudowie-Zdroju znajdują się trzy rodzaje wód źródlanych – Marchlewski, Śniadecki oraz Moniuszko. Zwiedzając tę miejscowość polecamy wybrać się na wycieczkę szlakami turystycznymi – czerwonym, zielnym lub niebieskim.
W miejscowości przykłada się również uwagę do promowania kultury. Do wydarzeń kulturalnych zaliczyć można: Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski, Festiwal Wody Mineralnej, Kudowskie Lato Filmowe, Dzień Głośnego Czytania, czy Warsztaty Plastyczne w Kudowie-Zdroju. Warto również wybrać się do takich ośrodków kultury, jak: Szlak ginących zawodów, czyli gospodarstwa, w którym do dziś pielęgnuje się tradycję, zwyczaje poprzez wytwarzanie przedmiotów użytkowych według pradawnych metod. Spotkać tam można osoby zajmujące się tkactwem, garncarstwem, kowalstwem oraz piekarnictwem. Polecamy udać się także do Muzeum Zabawek lub Muzeum Żaby, w którym znajduje się wiele eksponatów ukazujących życie tego płaza.