Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Radom

Radom jest miastem powiatowym. Przez miejscowość przepływa rzeka Mleczna. Radom położony jest na Wzniesieniach Południowomazowieckich.
Do najpiękniejszych zabytków zalicza się: X-wieczne, częściowo odrestaurowane grodzisko „Piotrówka”, pochodzący z XIII wieku i odrestaurowany w XX wieku kościół p.w. św. Wacława, XIV-wieczny kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, XIV-wieczny Zamek Królewski wraz z Murami miejskimi (wybudowane za sprawą Kazimierza Wielkiego), pochodzący z przełomu XV i XVI-wieku kościół i klasztor oo. Bernardynów, XVII-wieczny klasztor benedyktynek z kościołem św. Trójcy, XIX-wieczną Katedrę Opieki NMP, XIX-wieczny ratusz, w którym mieści się Archiwum Państwowe oraz XIX-wieczne Rogatki.
Zwiedzając miejscowość warto wybrać się do Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Sztuki Współczesnej, Centrum Sztuki 'Resursa', Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia", Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Muzeum Harcerstwa Ziemi Radomskiej, Muzeum Diecezjalnego i Teatru Poszukiwań w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”. W miejscowości funkcjonuje również Kino Helios i Multikino.  
Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wybrać się nad Zalew Borki, pospacerować po Deptaku, po Placu Jagiellońskim, z którego można przejść do parku lub do Teatru  Powszechnego im. Jana Kochanowskiego. Warto też obejrzeć Pomnik Czynu Legionów usytuowany na rynku. Można również zaplanować wycieczkę szlakiem pieszym  „Pionki – Rożki”, czarnym szlakiem rowerowym lub zrelaksować się spacerując po Lesie Kapturskim.
Cyklicznymi imprezami organizowanymi w miejscowości są: Radomski Festiwal Jazzowy,  Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Radom Radom Air Show.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem