Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Płock

Płock jest miastem powiatowym leżącym częściowo w Kotlinie Płockiej i na Pojezierzu Dobrzyńskim. Przez miejscowość płynie rzeka Wisła.
W Płocku znajdują się następujące obiekty zabytkowe: XII-wieczna Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, XIV-wieczny Zamek książęcy z pięknymi wieżami – Wieżą Szlachecką i Wieżą Zegarową. W obiekcie tym mieści się Muzeum Diecezjalne. Innymi zabytkami wartymi uwagi są: XII-wieczny, najstarszy w Polsce budynek szkolny - Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, XVIII-wieczny Kościół św. Bartłomieja, XIX-wieczny ratusz, XX-wieczna Świątynia Miłosierdzia i Miłości, XX-wieczny  klasztor Starokatolickiego Kościoła Mariawitów,
W Płocku znajduje się także Amfiteatr.
Polecamy wybrać się również do Muzeum Mazowieckiego, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w którym św. Siostra Faustyna doznała pierwszego objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego. W budynku tym mieści się Muzeum św. Siostry Faustyny.
Pozostałymi instytucjami kultury funkcjonującymi w Płocku są: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego, Muzeum Małachowianki, Muzeum Żydów Mazowieckich.
Warto także obejrzeć Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i pomnik  wybudowany w celu uczczenia poety, Władysława Broniewskiego.
Atrakcją dla dzieci i dorosłych będzie z pewnością wycieczka do płockiego zoo, gdzie można obejrzeć mnóstwo gatunków zwierząt, w tym zagrożonych wyginięciem.
Wieczorową porą warto wybrać się na romantyczny spacer po Molo lub zaplanować przechadzkę po uliczkach miasta… Dostrzec wtedy można przepiękne iluminacje świetlne na zabytkowym XX-wiecznym moście im. Legionów Józefa Piłsudskiego. Warto wiedzieć, iż jest to najdłuższa w skali europejskiej iluminacja mostowa sięgająca prawie 700 metrów długości. Iluminacje składają się z trzech kolorów symbolizujących barwy miasta: żółtego, czerwonego oraz niebieskiego. Pięknie prezentują się także latarnie znajdujące się na moście, które ze względu na nietypowy wzór, nawiązujący kształtem do litery „P”, nazywa się potocznie „petkami”.

 

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem