Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Świecie

Świecie jest miastem powiatu świeckiego, położonym na Pojezierzu Pomorskim. Przepływa przez nie rzeka Wda, która uchodzi do Wisły, płynącej niedaleko miejscowości. Jest to przepiękne miejsce na wypoczynek lub wycieczkę. Znajduje się tam wiele terenów zielonych, takich jak: Nadwiślański Park Krajobrazowy, Rezerwat przyrody Czarcie Góry, Rezerwat przyrody Grabowiec, Rezerwat przyrody Ostnicowe Parowy Gruczna, Rezerwat przyrody Śnieżynka.
W Świeciu przykłada się ogromną uwagę do pielęgnacji przyrody, czego dowodem jest objęcie kilku obszarów ochroną w ramach programu „Natura 2000”, stanowiącego wspólny dla krajów Unii Europejskiej system ochrony obszarów, w których znajdują się siedliska przyrodnicze lub gatunki roślin i zwierząt, uważane za zagrożone. Programem tym objęto m.in.: SOO Zamek w Świeciu, OSO Dolinę Dolnej Wisły i SOO Solecką Dolinę Wisły. W Zamku w Świeciu znajduje się rzadko spotykany okaz nietoperza mopka, który zimuje w ruinach tego obiektu. W Dolinie Dolnej Wisły i w Soleckiej Dolinie Wisły objęto ochroną wiele gatunków fauny i flory. Ponadto, w Świeciu rośnie wiele monumentalnych pomników przyrody, do których należą m.in.: jesion wyniosły o ponad trzymetrowym obwodzie czy topola biała, której obwód sięga ponad 5 metrów.
Warto wybrać się na przechadzki szlakami turystycznymi, takimi jak: Szlak im. Fryderyka Chopina, Szlak "Zamkowy" czy szlak o diabolicznej nazwie - Szlak czarny "Na Diabelce", bądź wyruszyć na wycieczkę rowerową szlakiem czerwonym z Torunia do Czerska czy szlakiem rowerowym dookoła Doliny Fordońskiej.
Miejscowość ta jest godna uwagi również z powodu cennych zabytków. Jest to bowiem miasto o bogatej historii, sięgającej czasów średniowiecza. Do najpiękniejszych obiektów, należą: gotycki zamek krzyżacki, którego charakterystycznym elementem jest najwyższa w Polsce krzywa wieża, o nachyleniu pół metra w stosunku do pionu. Do pozostałych zabytków należą m.in.: XV-wieczny kościół pw. Stanisława Biskupa i Matki Boskiej Częstochowskiej, XVII-wieczny zespół klasztorny bernardynów, pochodzące z XIII wieku mury miejskie i pozostałości po Bramie Chełmińskiej czy pochodzące z XIX wieku - budynek Urzędu Miasta i ratusz, stanowiący obecnie Pałac Ślubów. W Świeciu przykłada się dużą wagę do szerzenia kultury. Do cyklicznym imprez zaliczyć można: Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, Festyn edukacyjny pod nazwą "Dni Kultury Średniowiecznej", Nocne Śpiewanie na Zamku w Świeciu oraz Turniej rycerski.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem