Loading
Schowaj menu

Gdzie jechać

Toruń

Toruń jest miastem leżącym w Kotlinie Toruńskiej w województwie kujawsko-pomorskim. Przepływają przez nie dwie rzeki - Wisła i Drwęca. Najpiękniejszymi akwenami wodnymi są stawy o nazwach: Nagus i Kaszownik. To przepiękne miasto stanowi prawdziwą perłę regionu dzięki bujnej przyrodzie, bogatej historii, tradycji oraz pięknej architekturze określanej mianem jednego z Siedmiu cudów Polski, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Zieleń miejska i lasy znajdujące się w Toruniu wzbudzają zachwyt swoją okazałością i ogromną ilością pomników przyrody, wśród których najwyższym, bo aż 20-metrowym i najstarszym 500-letnim drzewem o obwodzie sięgającym 545 cm, jest rosnący przy ulicy Rudackiej - dąb. Warto wybrać się do tego miasta i odpocząć na świeżym powietrzu, spacerując na przykład po Lasach Ciechocińskich lub rezerwatach leśnych, takich jak: Las Piwniczki czy Kępa Bazarowa. Ciekawą atrakcją wartą zwiedzenia jest również założony w XVIII wieku Ogród Zoobotaniczny.
Najpiękniejszymi obiektami zabytkowymi Torunia są m.in: Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego, Koszary Racławickie, Spichlerze Barokowe, Spichlerze Gotyckie, Spichlerz Szwedzki, Spichlerz Renesansowy, Brama Klasztorna, Baszta Gołębnik, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Kościół św. Jakuba, Kościół garnizonowy św. Katarzyny, Brama Żeglarska, Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, Dwór Artusa, Pałac Dąmbskich, Limnigraf, Dom Eskenów, Baszta Żuraw, Baszta Wartownia, Brama Mostowa, Mur i fosa zamkowa, Ruiny zamku krzyżackiego, Dawny zbór ewangelicki, Gdanisko zamku krzyżackiego, Magazyn pontonów Twierdzy Toruń, Most kolejowy im. Ernesta Malinowskiego, Rynek Staromiejski i Rynek Nowomiejski, Ratusz Staromiejski, Teatr im. W. Horzycy i Pomnik Mikołaja Kopernika.
Spacerując po starych uliczkach Torunia, nieraz poczuć można wyśmienity zapach pierniczków, z których od pradawnych czasów słynie to miasto… Jak głosi stare porzekadło „Dla Torunia tym jest piernik, czym dla statku dobry sternik”. Do dziś przetrwała w Toruniu tradycja wyrabiania tychże smakołyków przez lokalnych piekarzy…
Można również wybrać się do Muzeum Piernika, w którym znajduje się rekonstrukcja XVI-wiecznej piekarni, a w niej wystawy receptur, zabytkowe formy do pierników i tradycyjne narzędzia. Ponadto, łasuchów z pewnością ucieszy możliwość samodzielnego wykonania i skosztowania tych pysznych i aromatycznych ciasteczek. Kiedy opuści się muzealne mury, „smakowitym” akcentem stanie się wędrówka po Piernikowej Alei Gwiazd, znajdującej się na Rynku Staromiejskim, gdzie na odlewach, kształtem przypominających pierniki, znajdują się podpisy gwiazd pochodzących z Torunia.
Do pozostałych obiektów muzealnych Torunia należą: Dom Kopernika, Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu, Muzeum Archeologii, Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń czy Muzeum Etnograficzne. Innymi instytucjami kultury są m.in: Teatr im. Wilama Horzycy, Teatr Muzyczny Mała Rewia czy Teatr Wróbli. W mieście znajduje się także Planetarium im. Władysława Dziewulskiego wraz z Orbitarium, Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach oraz wiele kin, takich jak: Kino Centrum czy Kino Tumult.
W Toruniu organizuje się ponadto wiele imprez i festiwali, takich jak: Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt", Letnie Spotkania Teatrów Ulicznych, Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek, Festiwal Muzyczny Toruń-Muzyka i Architektura, Międzynarodowy Festiwal Haendlowski, Świętojański Festiwal Muzyki Organowej, Jazz Od Nowa Festival czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Song Of Songs.

To „pachnące piernikami” miasto, w którym urodził się najsłynniejszy astronom wszechczasów – Mikołaj Kopernik, zaprasza wszystkich małych i dużych odkrywców do poznawania jego tajemnic.

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka
Wyjazd z dzieckiem