Loading
Schowaj menu

Co robić

Zamek na Pieskowej Skale

Zamek na Pieskowej Skale znajduje się w należącej do wsi Sułoszowa osadzie o wdzięcznej nazwie - Pieskowa Skała. Obiekt stoi na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Budowę zamku rozpoczęto w XIV wieku za sprawą króla Kazimierza III Wielkiego.
Początkowo obiekt składał się z dwóch części: górnej oraz dolnej, jednak do dziś zachowała się tylko jego dolna część. Od końca XIV wieku aż do końca XVI wieku zamek należał do rodu Szafrańców. W XVII wieku wraz z przejściem obiektu w ręce nowego właściciela – Michała Zebrzydowskiego obiekt ulegał przeobrażeniom, zaś największą zmianą było wzniesienie murów z bastionami.
W czasie potopu szwedzkiego zamek został zniszczony. W kolejnych latach uległ trzem pożarom, z których jeden całkowicie strawił jego górną część, zaś drugi mający miejsce w czasie powstania styczniowego, całkowicie zniszczył wyposażenie.
W XVIII wieku zamek przeszedł w ręce rodu Wielkopolskich. Po licznych sprzedażach zamku nowym nabywcom, obiekt trafił na licytację. Zamek kupiło "Towarzystwo Akcyjne Pieskowa Skała", a następnie został on przejęty przez Skarb Państwa. Obecnie w obiekcie znajduje się stała ekspozycja "Przemiany stylowe w sztuce europejskiej od średniowiecza do połowy XIX wieku".
Ciekawostką jest, że w zamku kręcono wiele scen do takich produkcji filmowych, jak: „Janosik”, „Stawka większa niż życie”, „Pierścień i róża”, czy „Ogniem i mieczem”.

(fot. 1,2,3. - J. Jerszyński, fot. 4. Kubos16, fot 5. Ukasiu)

Sułoszowa, Pieskowa Skała

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać opinie
Dziękujemy. Opinia została wystawiona i czeka na aprobatę administratora.
Wystąpił błąd. Wszystkie pola muszą być uzupełnione.

Liczba osób, które tutaj były: 0

AKTUALNOŚCI

  • brak aktualności

Wyszukaj w pobliżu

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka