Loading
Schowaj menu

Co robić

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach nazywane jest również Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Matki Bożej Jaworzyńskiej. Budowę obecnej świątyni rozpoczęto w 1936 roku. Obiekt został umiejscowiony na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego przy Rusinowej Polanie. Jest to drewniana kaplica na granitowej podmurówce z dwuspadowym dachem. Do kaplicy można trafić idąc z polany Zazadniej niebieskim szlakiem turystycznym.
Sanktuarium powstało w miejscu objawienia się Matki Boskiej pasterce - Marysi Murzańskiej, której pewnego mglistego wieczoru zaginęły pasące się krowy. Szukając ich Marysia ujrzała pomiędzy drzewami Jaśniejącą Panią, która powiedziała jej, że krowy się odnajdą. Ostrzegła ona również dziewczynkę przed duchowymi niebezpieczeństwami czyhającymi na nią na Rusinowej Polanie oraz poprosiła ją o przypominanie ludziom, aby nie grzeszyli i pokutowali za popełnione przez siebie grzechy. Marysia odnalazła swoje zwierzęta i opisała całą sytuację pasterzowi. W miejscu objawienia Matki Boskiej na drzewie pasterz umieścił obraz, który później zastąpiono kapliczką z drewnianą figurką. Obecnie kapliczka znajduje się po zewnętrznej stronie świątyni obok prezbiterium.
W 1902 powstała mała drewniana kaplica, którą strawił pożar. Śladem po tej sytuacji jest osmolona prawa dłoń figurki Matki Boskiej. 1932 roku w miejscu tym wybudowano kaplicę, która jednak zawaliła się podczas burzy śnieżnej. Z tego powodu postanowiono wznieść nową kaplicę o solidnej konstrukcji. W 1979 roku kardynał Karol Wojtyła powierzył świątynię zakonowi Dominikanów oraz przypisał ją pod opiekę parafii w Małym Cichym, zaś ówczesny papież Paweł VI nadał świątyni przywilej odpustu zupełnego. Za sprawą ojca Leonarda Węgrzyniaka powstał w kaplicy oddział TOPR. Warto też wybrać się nad płynące obok świątyni źródełko, które znane jest z uzdrawiających właściwości.

 

(fot. E. Oleszczak, Roweromaniak)

Wiktorówki 1, Małe Ciche 34-531 Murzasichle

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać opinie
Dziękujemy. Opinia została wystawiona i czeka na aprobatę administratora.
Wystąpił błąd. Wszystkie pola muszą być uzupełnione.

Liczba osób, które tutaj były: 0

AKTUALNOŚCI

  • brak aktualności

Wyszukaj w pobliżu

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka