Loading
Schowaj menu

Co robić

Zamek Kazimierzowski

Zamek Kazimierzowski został wybudowany w 1340 roku w miejscu drewniano-ziemnego grodziska. Obiekt utrzymano w stylu gotyckim, jednakże na przełomie wieków było on często przebudowywany, zaś o pierwotnym wyglądzie przypomina zachowana brama wjazdowa.
W XV wieku bryła zamku została mocno nadszarpnięta z powodu najazdu Wołochów, jednakże w latach 1514-1553 jego odbudowy i wzmocnienia obronności poprzez dobudowanie fortyfikacji podjął się hrabia Piotr Kmita Sobieński.
Zamek jest wzniesiony na planie czworoboku z dziedzińcem pośrodku. W trzech narożnikach wybudowane zostały okrągłe baszty, zaś czwarty narożnik został zwieńczony kwadratową wieżą. W XVII wieku za sprawą starosty Marcina Kątskiego wybudowano w zamku zbrojownię, zaś wiek kolejny przyniósł wraz z nowym właścicielem – starostą Stanisławem Poniatowskim kolejną przebudowę polegającą na zburzeniu południowo-zachodniej części zamku wraz z dwiema basztami, jednakże ten fragment obiektu odbudowano pod koniec XX wieku.
Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania. W obiekcie odbywa się wiele imprez kulturalno-rozrywkowych. Gospodarzem obiektu jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. (fot. ZeroJeden)

al. 25 Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1, Przemyśl

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać opinie
Dziękujemy. Opinia została wystawiona i czeka na aprobatę administratora.
Wystąpił błąd. Wszystkie pola muszą być uzupełnione.

Liczba osób, które tutaj były: 1

AKTUALNOŚCI

  • brak aktualności

Wyszukaj w pobliżu

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka