Loading
Schowaj menu

Co robić

Most drogowy w Tczewie

Most w Tczewie zwany również Mostem Lisewskim jest to most drogowy położony na rzece Wiśle. Został wybudowany w latach 1851-57 w związku z planami założenia Kolei Wschodniej, która miała łączyć Berlin z Prusami Wschodnimi. Projektantem obiektu był Carl Lentze, zaś autorem projektu portali oraz wież był Friedrich August Stüler. 27 lipca 1851 roku Fryderyk Wilhelm IV położył kamień węgielny pod budowę mostu.
W tamtych czasach most został uznany za najdłuższy w Europie i jeden z największych na świecie. Początkowo był to most kolejowo-drogowy.  Ze względu na konieczność rozwoju połączenia kolejowego z Lisewem Malborskim obok mostu wybudowano drugi most kolejowy, a Most Lisewski pozostał mostem drogowym. Początkowo mierzył on 837 metrów długości, jednakże po wielkiej powodzi na początku XX wieku, z racji powiększenia się koryta rzeki, zaistniała konieczność wydłużenia mostu. Obecnie jego długość wynosi 1052 metry.
Na bramach wjazdowych mostu znajdowały się niegdyś płaskorzeźby ukazujące fikcyjną scenę uroczystego utwarcia mostu przez Fryderyka Wilhelma IV oraz Krzyżaków zdobywających Litwę. Dawniej most posiadał dziesięć wieżyczek, po dwie na każdym filarze, jednakże do dziś zachowały się tylko cztery. Stanowiły one nawiązanie do zamku krzyżackiego w Malborku.
W 1939 roku została wysadzona w powietrze część mostu przez polskich saperów w celu uniemożliwienia przedostania się Niemców na polskie tereny. 8 marca 1945 roku sąsiedni most kolejowy został wysadzony przez saperów niemieckich. Po licznych ingerencjach w konstrukcję obu mostów oraz przez upływ lat mosty zamknięto w celu odbudowy. Obecnie funkcjonuje tylko most kolejowy, zaś drugi most jest zamknięty dla ruchu kołowego z powodu fatalnego stanu technicznego. Od 2015 roku trwają prace remontowe Mostu Lisewskiego, mające na celu doprowadzić go do stanu umożliwiającego jego ponowne użytkowanie. Most został uznany przez Amerykańskie Towarzystwo Inżynieryjne za Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej.

Tczew

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać opinie
Dziękujemy. Opinia została wystawiona i czeka na aprobatę administratora.
Wystąpił błąd. Wszystkie pola muszą być uzupełnione.

Liczba osób, które tutaj były: 0

AKTUALNOŚCI

  • brak aktualności

Wyszukaj w pobliżu

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka