Loading
Schowaj menu

Co robić

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie wraz z przynależnym do niego parkiem powstał na przełomie XVI i XVII wieku za sprawą kasztelana przemyskiego – Stanisława Krasickiego. Budowlę wzniesiono na planie czworoboku z dziedzińcem i krużgankami w miejscu dawnego, drewnianego zamku.
Obiekt posiada małą fosę i długi most. Charakterystyczne są cztery baszty znajdujące się na rogach obiektu – Baszta Boska, Baszta Papieska, Baszta Królewska oraz Baszta Szlachecka. Miały one symbolizować hierarchię stanów. Wygląd każdej z baszt nawiązuje do atrybutów każdego ze stanów – Baszta Boska posiada kopułę, pod którą znajdowała się kaplica, Baszta Papieska zwieńczona attyką nawiązuje wyglądem do korony papieża Klemensa VIII (w baszcie znajdowały się pokoje dla wysoko postawionych duchownych. Warto również zwrócić uwagę na przypominający bochenek chleba kamień, który został wmurowany po zewnętrznej stronie baszty), Baszta Królewka z sześcioma wieżyczkami przypomina koronę królewską (w baszcie znajdowały się apartamenty królewskie), zaś szczyt Baszty Szlacheckiej nawiązuje do korony króla Zygmunta III Wazy. Zamek posiada również Wieżę Zegarową, która góruje nad całą budowlą. Elewacje obiektu zostały udekorowane licznymi stagraffitami, ukazującymi postacie ważnych osobistości.
Część mieszkalna znajdowała się po wschodniej części obiektu. Właściciel zamku mieszkał w części północnej, w której znajduje się również przepiękna komnata – Izba Stołowa Wielka Królewska. Kolejnym właścicielem obieku był wojewoda sandomierski Jan Tarła, później książę Leon Sapieha. W zamku tym urodził się kardynał Adam Stefan Sapieha.
Ciekawostką jest, że ród Sapiehów utworzył swoją tradycję, która nakazywała po przywitaniu na świat każdego nowego dziecka sadzić drzewa w przynależnym do zamku parku. Do dziś można podziwiać rosnące tam dwa drzewa – dąb (symbolizował narodziny syna) oraz lipę (posadzona w dniu narodzin córski).
Pożar w 1852 roku oraz okres II wojnie światowej pozostawiły na budowli swoje ślady, jednakże w 1996 roku podjęto się prac remontowo-konserwatorskich, mających na celu doprowadzić obiekt do stanu dawnej świetności. Obecnie obiekt został przystosowany do pełnienia funkcji hotelu i restauracji. Zamek można również zwiedzać.

(fot.Loboviusz)

Zespół Zamkowo - Parkowy w Krasiczynie
37-741 Krasiczyn 179

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać opinie
Dziękujemy. Opinia została wystawiona i czeka na aprobatę administratora.
Wystąpił błąd. Wszystkie pola muszą być uzupełnione.

Liczba osób, które tutaj były: 1

AKTUALNOŚCI

  • brak aktualności

Wyszukaj w pobliżu

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka