Loading
Schowaj menu

Co robić

Cmentarz Centralny w Szczecinie

Największy cmentarz w Polsce a trzeci w Europie. Wzorowany na nekropoliach Hamburga i Wiednia. Na cmentarzu rośnie 360 gatunków drzew i krzewów, w tym 54 rzadkie, dzięki czemu cmentarz jest także ciekawym parkiem.
Cmentarz Centralny zajmuje powierzchnię 167,8 hektarów. Długość głównych alei parkowych wynosi 12 km, bocznych 60 km.  Cmentarz został założony na bazie niewielkiego cmentarza wojskowego z okresu wojny francusko-pruskiej w 1870-71 roku. Reliktem tamtych czasów jest żelazny krzyż z 1873 roku.
Budowę Cmentarza Centralnego rozpoczęto w 1900 roku i w tym samym okresie podjęto pierwsze nasadzenia drzew i krzewów. Autorem planu generalnego rozplanowania cmentarza i budowli był architekt miejski Wilhelm Meyer-Schwartau. Otwarcia cmentarza dokonano 6 grudnia 1900 roku. W latach 1901-1903 od strony dzisiejszej ulicy Ku Słońcu zbudowano neoromańską bramę przejazdową z przyległymi symetrycznie po obu stronach arkadami i bocznymi przejściami. Główna kaplica została zbudowana w stylu neoromańskim w latach 1900-1905. 16 lutego 1925 roku oddano do użytku krematorium. 
Podczas zwiedzania cmentarza można zobaczyć m.in.: głaz z tablicą pamiątkową "W hołdzie bohaterom września 1939 r.-Rodacy Szczecin 1989 r.", Kamień Poświęcony Ofiarom Stalinizmu, Krzyż Katyński, Pomnik poświęcony : "Tym,którzy nie powrócili z morza-1989 r. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków.
(fot. Kapitel)

ul. Ku Słońcu 125a

Szczecin

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać opinie
Dziękujemy. Opinia została wystawiona i czeka na aprobatę administratora.
Wystąpił błąd. Wszystkie pola muszą być uzupełnione.

Liczba osób, które tutaj były: 0

AKTUALNOŚCI

  • brak aktualności

Wyszukaj w pobliżu

Warto zobaczyć
Edukacja
Restauracje i kulinaria
Kultura i sztuka
Sport i rozrywka